Menu

Jiří Bareš (*1963)

Jiří Bareš se narodil roku 1963 v Hradci Králové. Uměleckým řezbářem se vyučil v dílnách Břetislava Kafky v Červeném Kostelci. V roce 1987 nastoupil jako řezbář a vedoucí dílen královéhradeckého loutkového Divadla Drak. Je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové. Vystavoval na samostatných i skupinových výstavách v Česku i zahraničí, např. v Japonsku, Dánsku, USA, Polsku, Austrálii nebo na Islandu.

O své životní cestě autor napsal:

„Můj život je cesta, podle které za mnou zůstávají stopy mých prací. Ten, kdo se vydá po mých stopách, může potkat loutkové postavy oduševnělých tváří, jak si prohlížejí dřevěné reliéfy, na kterých odpočívají různá zvířata a krásné ženy, co se radují ze své krásy. Aby moje stopy lákaly poutníka sledovat moji cestu, opírám o stromy obrazy plné barev a průhledů do jiných světů. Každý poutník se na cestě unaví a začne hledat místo, kde by si odpočinul. V dálce zahlédne něco jako velkou postavu a snaží se očima poznat její tvary. Když přijde blíž, pozná postavu ženy tančící svůj tanec života už celá tisíciletí. Usedne k ní a jemně se dotkne jejího dřevěného těla. Při tom doteku se v jeho představách objeví jeho matka, jeho první láska, dvě osudové ženy a vyvolají v něm pocit, který mu na dlouhé pouti tolik scházel. A tak ponořený ve svých vzpomínkách obejme dřevěnou postavu, symbol lásky a dárkyni života. Upře svůj pohled na cestu před sebou, která nikde nekončí a vydá se po dalších stopách, nachystaných podél jejího okraje. Do každé svojí dřevěné stopy vkládám velkou část svého vnitřního světa, poskládaný z radosti, melancholie, živočišnosti, hravosti a svobody mých myšlenek. Zvu vás na cestu mých stop a nabízím vám setkání se světem mých prací. Pokud se vám podaří mě na cestě doběhnout, zastavíme se, vy mi povíte o svém vnitřním světě a já se pokusím vyřezat pro vás stopu pro vaši cestu."

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Dílo bylo vloženo do objednávky
Zpět do galerie Objednat