Menu

Peter Roller (*1948)

Peter Roller se narodil v roce 1948 v Bratislavě. Po Střední škole uměleckého průmyslu v Bratislavě (odd. řezbářství, prof. L.Korkoš a A.Drexler) vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě (odd. figurálního sochařství prof. J. Kostka, doc. A. Trizuljak, prof. J. Kulich), kde také pedagogicky působil na Katedře sochařství 1992-2018. Od 1988 je členem Sdružení Gerulata. Věnuje se monumentální i komorní plastice, kresbě a grafice. Od 1976 vystavuje na významných přehlídkách slovenského umění doma i v zahraničí. Zúčastnil se více než 40 mezinárodních sochařských sympozií po celém světě. Monumentální díla Petra Rollera jsou vystavena na více místech na Slovensku i v zahraničí. Komorní tvorbou a kresbami je zastoupen ve sbírkových fondech v galeriích a v soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

V rané tvorbě se Peter Roller věnoval modelované reliéfní plastice, od začátku osmdesátých let převládly v jeho tvorbě sochařské techniky a práce s kamenem v komorním i monumentálním měřítku, ke kterému přibyl i svařovaný kov. Od devadesátých let se pod vlivem východních kultur soustředil na vlastní verzi vizuální poezie, povrchy svých soch pokrýval kresbou, přičemž k vytvoření prostorových a materiálových iluzí využíval efektu zrakového klamu. Věnuje se také dlouhodobému projektu Petrogramů – umisťuje znaky pomalované kameny v různých místech země. Osobitou oblast jeho zájmů představuje kresba a malba, která v posledních letech začala v jeho tvorbě převažovat.

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Dílo bylo vloženo do objednávky
Zpět do galerie Objednat